A Gépészet ágazat 5 éves képzése, amely érettségi bizonyítvány és technikusi oklevél megszerzésével zárul.
Kiknek ajánlott ez a képzés?
Azoknak, akik szeretnek szerelni és a szervezési feladatokból is szívesen kiveszik a részüket. Ahhoz, hogy a jövőben remek gépésztechnikus szakember váljon belőled, érdemes szorgalmasan tanulnod az idegen nyelveket, a fizikát, a matematikát és a technikát.
Milyen tantárgyakat fogsz tanulni, ha ezt a képzést választod?
CAD-rajzolás, CAM-műveletek, CNC-programozás, műszaki mérés és ábrázolás.
Mit csinálnak munkájuk során a CAD-CAM gépésztechnikusok?
A CAD-CAM gépésztechnikus gépeket, berendezéseket működtet, szerel és tart karban, tervezésükben a mérnököt segítve vesz részt. Ezek lehetnek anyagmozgató, vegyipari, mezőgazdasági, közlekedési, gyártási, termelő gépek, géprendszerek, épületgépészeti, vagy elektromos berendezések. Munkája során technológiai szaktudását használva végez aprólékos és nagy pontosságot igénylő feladatokat. A folyamatos technológiai változások miatt munkája naprakész szakmai felkészültséget igényel.
Mennyire lehet könnyen elhelyezkedni ezzel a végzettséggel?
Ha ismered a legújabb technológiákat, gépeket, berendezéseket, akkor könnyen el tudsz majd helyezkedni a munkaerőpiacon.
Hol lehet dolgozni ezzel a végzettséggel?
Azoknál a vállalatoknál, ahol számítógéppel támogatott gyártás működik, el tud helyezkedni a CAD-CAM gépésztechnikus.
9.D osztály
TANULMÁNYI TERÜLET KÓDJA: 0403
Ágazat megnevezése: Gépészet
- Megszerezhető szakképesítés: Gépész technikus, CAD-CAM szakmairány
- Szakma azonosító száma: 5 0715 10 05
- Képzési idő: 5 évfolyamos
- Egészségügyi alkalmasság: szükséges
- Felvehető tanulók létszáma: 32 fő
Az iskolánkba jelentkezők felvételének feltételei
Az iskolánkba jelentkező tanulóknak írásbeli felvételi vizsgát kell tenniük matematikából és anyanyelvből. A központi, „általános tanterv szerinti” írásbeli vizsga időpontja: 2021. január 23. 10 óra. A dolgozatokat minden olyan középiskolában meg lehet írni, amely szervez írásbeli vizsgát (célszerű a lakóhelyhez legközelebbi középiskolában megírni a dolgozatokat!). A jelentkezési határidő: 2020. december 4. A sajátos nevelési igényű tanulók, a tanulási, magatartási, beilleszkedési nehézséggel küzdő tanulók (és szüleik) a speciális vizsgakörülményekre vonatkozó igényeiket (a megfelelő szakvélemények mellékelésével) az írásbeli vizsgára való jelentkezésükkel együtt nyújtsák be az adott középiskolába. A központi írásbeli felvételi vizsga követelményeiről, a vizsga menetéről az általános iskola tájékoztatja a jelentkezőket.
Az írásbeli vizsga értékelőlapjának másolatát kell majd a Jelentkezési laphoz csatolni. A Mechwart felvételi pontszámításában mindkét tárgy százalékos eredményéből számítjuk ki a maximum 25-25 „szerzett” felvételi pontszámot.
Az írásbeli vizsgán szerzett pontokhoz maximum 50 ”tanulmányi” pontot számítunk az alábbi tantárgyi eredményekből:
Hetedik osztályos év végi és a nyolcadik osztályos félévi érdemjegyek
- magyar nyelv és irodalom (max. 10 pont)
- idegen nyelv - több tanulása esetén a jobbikból (max. 10 pont)
- történelem (max. 10 pont)
- matematika (max. 10 pont)
- fizika (max. 10 pont)
A felvételi összpontszáma (max.:100 pont): a tanulmányi (hozott) pontok és a szerzett pontok összege.
Az azonos pontszámot elérő tanulók rangsorolásának szempontjai (csökkenő sorrendben):
- Halmozottan hátrányos helyzet
- Debrecenben lakó tanuló
- Legalább városi szintű tanulmányi versenyeredmény
- Kiemelkedő sport, művészeti tevékenység
- Testvére, rokona iskolánkban tanul, vagy tanult
- A pontszámításunkban figyelembe nem vett tantárgyak osztályzatai
A fenti körülményekről szóló igazolásokat (kivéve az állandó lakhelyt, és az osztályzatokat) a jelentkezési lap mellé kell csatolni.
A sajátos nevelési igényű tanulók, a tanulási, magatartási, beilleszkedési nehézséggel küzdő tanulók esetében az iskolánkba való jelentkezés előtt személyes megbeszélés szükséges a felvétel speciális körülményeinek rögzítésére. Iskolánk épülete jelenleg semmilyen területen nem akadálymentesített!
A felvételt nyert tanulóink iskolánk szervezésében orvosi alkalmassági vizsgálaton vesznek majd részt. Valamennyi tanulmányi területünkön a szakképzésbe nem kapcsolódhat be az, aki súlyos mozgásszervi, vérkeringési, légzőszervi, hallási és látási rendellenességgel küzd. Akiknek ilyen egészségügyi problémái voltak, vannak, annak javasoljuk, hogy az iskolaorvostól kérjenek bővebb felvilágosítást!